Stawki opłat produktowych – co podrożeje od 1 stycznia 2014 r.?

Stawki opłat produktowych – co podrożeje od 1 stycznia 2014 r.?

W dniu 5.12.2013 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl) ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Obecnie każdy zainteresowany może wziąć udział w konsultacjach społecznych.

Projekt stanowi wykonanie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r.  gospodarowaniu opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888). Zgodnie z założeniami ustawy przedsiębiorca wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach od 1 stycznia 2014 r. będzie uwzględniał w rozliczeniu recyklingu i odzysku nowe stawki:

  1. dla poszczególnych kategorii opakowań jednorodnych – tworzyw sztucznych, aluminium, stali, papieru i tektury, szkła, drewna
  2. dla opakowań wielomateriałowych
  3. dla pozostałych opakowań  -  po produktach niebezpiecznych oraz wszystkich innych , których nie można zakwalifikować do kategorii wymienionych w pkt. 1

Kwoty czterech jednostkowych stawek zaproponowanych w projekcie rozporządzenia są wyższe od tych z dotychczasowego rozporządzenia (tworzywa sztuczne, aluminium, papier i tektura). W przypadku dwóch innych stawek nastąpiło obniżenie. Dla opakowań wielomateriałowych i pozostałych ustalone kwoty są na dość wysokim poziomie, przypuszczalnie ze względu na szczególnie negatywny wpływ tych grup odpadów opakowaniowych na środowisko.

Przypominamy, że stawki opłaty produktowej dotyczą tylko tych przedsiębiorców, którzy nie zapewnili wymaganego poziomu recyklingu i odzysku na wprowadzone przez siebie opakowania. Klienci Reeko Organizacji Odzysku Opakowań S. A. nie mają tego zmartwienia, gdyż Organizacja realizuje za nich obowiązek na podstawie własnych znacznie niższych stawek recyklingowych. Warto przekazywać Organizacji informację o wszystkich wprowadzonych opakowaniach aby uchronić się przed opłatą produktową.

 

UWAGA!

Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy nie będą mogli jak dotychczas przekazywać organizacji odzysku opakowań, obowiązku recyklingu i odzysku w stosunku do opakowań wielomateriałowych – nowa ustawa opakowaniowa wyklucza taką możliwość.

Kolejną nowością jest objęcie obowiązkiem recyklingu i odzysku opakowań po produktach niebezpiecznych oraz likwidacja systemów kaucyjnych.  Dotychczas wprowadzający produkty niebezpieczne w opakowaniach nie mieli obowiązku recyklingu i odzysku.

Od początku nowego roku (2014) wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach wielomateriałowych oraz wprowadzający produkty niebezpieczne w opakowaniach mają obowiązek sfinansowania systemu zbierania, recyklingu oraz odzysku. Przedsiębiorca może  to uczynić wyłącznie we własnym zakresie lub poprzez przystąpienie do porozumienia zawartego pomiędzy organizacją samorządu gospodarczego (Izbą gospodarczą) a marszałkiem województwa (obojętnie którego województwa).

Chcesz dowiedzieć się więcej? https://reeko.pl/szkolenia