Edukacja przez muzykę - przez serce do rozumu

 

Edukacja przez muzykę – przez serce do rozumu

Kto 27 czerwca był w Krakowie i robił co innego, naprawdę ma czego żałować. Recycling Band oraz gościnnie Grzegorz Dowgiałło pokazali na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki nie tylko perfekcyjnie wykonane instrumenty z odpadów, ale przede wszystkim doskonałe umiejętności muzyczne i wokalne. Zrywające do podskoków dźwięki tanecznych rytmów w niebanalnych aranżacjach przekonały wszystkich, że mamy do czynienia z profesjonalistami.

Zespół wykonał dwanaście utworów. Tło dla muzyki stanowiły wspaniałe wizualizacje ukazujące „w krzywym zwierciadle” znane nam obrazy świata i jego symboli. Za wyjątkiem jednego pianinka, każdy instrument na scenie wykonany był w 100 % z odpadów. Klawiszon, ButloBass, ButloGitara, Rain Stick oraz oczywiście Odpadowa Perkusja uświadamiały widowni wielki potencjał tkwiący w surowcach wtórnych oraz wysoką jakość produktów recyklingu. Oczywiście całe muzyczne show pod dość jednak powierzchowną zabawą, miało pełnić role katalizatora idei, a przez to uwrażliwić zebranych odbiorców na ważny problem społeczny – ograniczenie surowców nieodnawialnych i rosnącą w postępie geometrycznym ilość odpadów.

Na półmetku występu zespół zwolnił tępa i zaprezentował krótki film o historii „instrumentów z odzysku”.  Członkowie zadbali o każdy szczegół, dlatego widownia dowiedziała się więc m. in., że szprychy użyte w jednym z instrumentów pochodzą z roweru, z którym związana jest pewna rodzinna historia. Natomiast głównym problemem przy stworzeniu Klawiszona (mini fortepianu), było znalezienie odpowiednich drewnianych drzwi.

Druga część koncertu wypełniona była różnorodnymi kompozycjami muzycznymi z pogranicza funk i dance. Nasz gość specjalny Grzegorz Dowgiałło, nazywany przez niektórych krakowskim Stevie Wonderem, dał nie lada popis wokalny, wykonując przy tym własne aranżacje na specjalnie dla niego stworzonym instrumencie. Dobra energia płynąca ze sceny towarzyszyła widowni do samego końca występu.

 

Monika Karaś

Pełna treść artykułu: Relacja - Edukacja Ekologiczna Kraków 2013r.