Warsztaty budowania instrumentów z surowców wturnych - Kraków 26.06.2013r.

26 czerwca do Małopolskiego Ogrodu Sztuki dotarły pieczołowicie wyselekcjonowane odpady w postaci papierowych tub, kubłów, puszek - wszystkie uratowane przed niechlubnym końcem na składowisku. Warunki były doskonałe. Sala, w której odbywały się warsztaty była przestronna i nowoczesna, wprost idealna na przyjęcie uczestników i całego plastycznego kramu. Ściany wyłożone miłym miękkim materiałem, po którym ku radości dzieci dało się pisać palcem, z powodzeniem tłumiły dźwięki, przez co zdawały się być stworzone      specjalnie na tą okoliczność. To wydarzenie z pewnością nie wpisało się na listę najcichszych wydarzeń w historii Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Pierwsze chwile, przełamane lekką nieśmiałością uczestników, wypełniła krótka lekcja na temat segregacji odpadów w Krakowie. Temat był szczególnie gorący, gdyż dzień wcześniej uchwalono nowe zasady odbioru odpadów w całym mieście. Sądząc po zapale młodych uczestników można się spodziewać, że rewolucja śmieciowa w ich domach, ku zaskoczeniu domowników, przebiegnie bardzo sprawnie. Prelekcje poprowadził przedstawiciel REEKO Organizacji Odzysku Opakowań.

Następnie do akcji wkroczyli Dominik Stankiewicz, Kamil Kędzierski, Marcin Nenko, Piotr Bolanowski – czyli członkowie Recycling Band we własnej osobie. Z wrodzonym wdziękiem przejęli inicjatywę i rozdzielili pomiędzy uczestników zadania, tworząc cztery mini manufaktury instrumentowe. Każdy z muzyków stworzył indywidualny team. Była grupa rzemieślników od trąbek, harf, bębnów oraz specjaliści od tzw. rain sticków, dużych wysmukłych grzechotek o subtelnym dźwięku. Dzieci z zaangażowaniem  przystąpiły do budowania swoich odpadowych instrumentów pod czujnym okiem swoich mentorów, a widoczna na początku nieśmiałość zniknęła bezpowrotnie. Na niespełna dwie godziny sala zamieniła się w niezwykle gwarne i pełne radości twórcze atelier. Czynną pomoc uczestnikom nieśli pracownicy i przyjaciele REEKO. Do dzieła zabrali się również niektórzy obserwatorzy, głównie rodzice. Na zakończenie wszyscy uczestnicy dźwięcznym korowodem przenieśli się do auli pokazowej. Tam w doskonałych warunkach akustycznych, przy świetnej dyrygenturze muzyków z zespołu odbył się kameralny koncert. To był najbardziej pokrzepiający moment w całych warsztatach - każdy młody twórca mógł odczuć, że bierze ważny udział w tej  muzycznej improwizacji.

Po zakończeniu warsztatów wszyscy uczestnicy zabrali swoje instrumenty do domów. Nie wiadomo, czy współdomownicy podzielili hałaśliwą pasję swoich pociech. Dla REEKO najważniejsze jest jednak to, aby dobre śmieciowe zwyczaje pozostały z naszymi uczestnikami na zawsze. Ze słusznością tej idei chyba nawet trudno dyskutować.

 

Monika Karaś

Pełna treść artykułu: Relacja - Edukacja Ekologiczna Kraków 2013r.