Zmiany w systemie gospodarki opakowaniami.

Obecnie blisko 97 % towarów wytwarzanych na świecie wymaga opakowania. W ramach obowiązującej zasady „zanieczyszczający płaci” ważnym uczestnikiem systemu recyklingu w Polsce są przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach, którzy obowiązani są do recyklingu i odzysku odpadów powstałych u użytkowników końcowych ich produktów. Niestety nadal szacuje się, że duża część przedsiębiorców nie przestrzega ustawowych obowiązków.

1 stycznia 2014 r. wchodzi w życie nowa ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadach opakowaniowych. W związku z tym szykują się duże zmiany w systemie gospodarki opakowaniami, które dotyczą przede wszystkim producentów opakowań i wprowadzających je do obrotu wraz z produktami oraz sprzedawców produktów w opakowaniach. Nowe zasady mają zapewnić przejrzysty rynek i likwidację szarej strefy w branży gospodarki odpadami, zwiększenie środków na publiczne kampanie edukacyjne, oraz ułatwienia dla przedsiębiorców. Zapisy ustawy w komplementarny sposób łączą się z innymi ustawami z zakresu gospodarki odpadami, a w tym z niedawno zmienioną ustawą o odpadach.

Nowym narzędziem w rękach Marszałków Województw jest rejestr przedsiębiorców, gdzie figurować będą wszyscy przedsiębiorcy wprowadzający na rynek produkty w opakowaniach oraz pozostali uczestnicy systemu recyklingu odpadów (w tym recyklerzy oraz organizacje odzysku opakowań). W ten sposób uwidocznione zostaną wszystkie podmioty niespełniające wymogów dla wykonywania działalności gospodarczej. Jak wskazują eksperci, rejestr obejmie nawet 80 tyś. podmiotów i zapewni kontrole nad rynkiem. Nowa ustawa wprowadza udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy będą mogli planować realizacje obowiązku recyklingu na podstawie ilości opakowań wprowadzonych w ubiegłym roku kalendarzowym. Zwiększy się zatem przewidywalność prowadzenia działalności i pozwoli przedsiębiorcom realnie, z dużym wyprzedzeniem zaplanować działania. Kolejną dobrą informacją dla przedsiębiorców jest zwolnienie z obowiązku uzyskania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu w przypadku wprowadzenia na rynek produktów w opakowaniach, w których masa opakowań nie przekroczy 1 tony. Zasady wyłączenia z obowiązku określa ustawa. Nie oznacza to jednak, że zwolnieni przedsiębiorcy nie mają żadnych obowiązków. Powinni między innymi przedkładać wymagane sprawozdania okresowe oraz stosowne zaświadczenia i oświadczenia. Na skutek zaostrzenia przepisów odnoszących się do recyklerów, przedsiębiorcy będą mogli w łatwy sposób zweryfikować, czy kierowane przez nich do recyklingu odpady faktycznie zostały przetworzone. Obowiązkowe audyty zwiększą konkurencyjność rzetelnych zakładów przetwarzania oraz wyeliminują z rynku nieuczciwych recyklerów.

Ponadto przedsiębiorcy od 2014 r. mają obowiązek osiągać docelowe poziomy odzysku i recyklingu, które wynoszą:

odzysk opakowań 61%,

recykling opakowań razem – 56%,

recykling: opakowań z papieru tektury 61%, opakowań z tworzyw sztucznych – 23,5%, opakowań z drewna 16%, opakowań z aluminium 51%, opakowania ze stali 51%, opakowania ze szkła 61%.

Pełna treść nowej ustawy dostępna jest pod poniższym linkiem:

https://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/815_u/$file/815_u.pdf

 

Skrypt nowej ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. "O gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi"