Proste zasady na Dzień Wszystkich Świętych

Każdego roku, z okazji Dnia Wszystkich Świętych cmentarze toną w odpadach w postaci zniczy czy sztucznych wiązanek. Te symbole pamięci, choć ważne, stają się niestety obciążeniem dla środowiska, generując odpady trudne do przetworzenia. Święto to powinno być dniem pełnym zadumy i refleksji, a pamięć o bliskich oznacza również odpowiedzialność za przyszłość!

Jakie rozwiązania powinniśmy wdrożyć podczas ozdabiania grobów?

  • Szklany znicz w drugim obiegu

W przypadku szklanych zniczy zachęcamy do kierowania się zasadą „Nie kupuj nowych - wykorzystaj ponownie!”. Na wielu cmentarzach funkcjonują Zniczodzielnie, z których zdecydowanie warto jest korzystać. Możesz tam zostawić znicz lub zabrać go, jeśli jest Ci potrzebny. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązywanie, ale również ekonomiczne.

  • Naturalne wieńce

Zrezygnuj z plastikowych wiązanek i postaw na naturalne kwiaty! Sztuczne wiązanki składające się z plastikowych kwiatów, różnych rodzajów drucików oraz innych kolorowych elementów, ze względu na swoją skomplikowaną kompozycję są odpadem trudnym w przetworzeniu! Zachęcamy również do stworzenia własnej naturalnej kompozycję z wykorzystaniem darów natury!

  • Minimalizm to podstawa

W okresie Wszystkich Świętych, na jeden grób przypada nawet do 10 kg odpadów! Zrezygnuj z dużej ilości wiązanek czy zniczy i zaplanuj z bliskimi ozdobienie grobu, tak aby nie generować nadmiernej ilości odpadów. Wspólnie postawcie na symboliczne, ale trwałe rozwiązania.

W najbliższych dniach prosimy Was, abyście zwrócili również uwagę na segregację odpadów.

Wspólnie zadbajmy o to, by cmentarze 1 listopada były miejscami świadomej refleksji a nie górą odpadów.