Edukacja 2022

Kampania edukacyjna 

2022 r. 


Działamy na krajowym rynku nieprzerwanie od 2005 roku. W tym czasie zdobyliśmy doświadczenie w branży gospodarki odpadami oraz zaufanie wielu firm, które nawiązały z nami współpracę. Priorytetami w działaniu naszej spółki są uczciwość, rzetelność i pełne zaangażowanie w realizację powierzonych obowiązków, co w połączeniu z naszym doświadczeniem i bogatą ofertą usług daje możliwość nawiązania korzystnej współpracy na lata. 

Od 2009 r. Reeko Organizacja Odzysku Opakowań S.A. jest członkiem Stowarzyszenia Grupa Polskich Przedsiębiorców Ekologia, które zrzesza przedsiębiorców z branży recyklingu i gospodarki odpadami. We współpracy ze Stowarzyszeniem GPP Ekologia budujemy i kształtujemy świadomość ekologiczną, w tym świadomość przedsiębiorców będących wytwórcami odpadów w zakresie ciążących na nich ustawowych obowiązków w tej dziedzinie. 

Edukacja w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem gospodarki odpadami jest dziedziną, która jest szczególnie ważna w kształtowaniu proekologicznych nawyków wśród naszego społeczeństwa. Stawiamy przed sobą ambitne zadanie zintegrowania środowiska, reprezentowania go i wspólnego rozwiązywania żywotnych problemów związanych z branżą gospodarowania odpadami i ochroną środowiska poprzez aktywne przekazywanie wiedzy zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

 


Nowy projekt kolorowanki w wersji dwujęzycznej polsko-ukraińskiej

W ramach kampanii edukacyjnej, której głównym zadaniem jest spopularyzowanie tematu segregacji odpadów oraz dbania o środowisko wśród dzieci i młodzieży, kontynuowaliśmy działania z poprzednich lat. Nowa wersja kolorowanek ruszyła do druku jeszcze w marcu 2022 roku, wówczas wydaliśmy ją w ilości 1000 sztuk. Przedsięwzięcie podyktowane było sytuacją, jaka ma miejsce u naszego sąsiada – Ukrainy, a tym samym zwiększeniem ilości osób, głównie obywateli Ukrainy, przebywających obecnie w Polsce.

Naszym celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej i spopularyzowanie tematu segregacji odpadów oraz dbania o środowisko również wśród dzieci z Ukrainy. Wersja dwujęzyczna powstała na potrzeby najmłodszych, którzy aktualnie przebywają w Polsce i komunikują się w języku ukraińskim. Dzięki naszej inicjatywie wierzymy, że poprzez kreatywną zabawę, a zwłaszcza „kolorową” naukę wyrobimy poprawne nawyki, które później zostaną przeniesione na kolejne pokolenia, a wiedza o środowisku zostanie ugruntowana i wykorzystana w praktyce.

 


Światowy dzień recyklingu z Reeko Organizacją Odzysku Opakowań

 

 

Głównym celem Światowego Dnia Recyklingu jest uświadomienie społeczeństwu znaczenia recyklingu w obecnych czasach oraz zadbanie o dobro planety. Globalny Dzień Recyklingu ma jedno ważne zadanie – pokazać ludziom, jak istotne jest stosowanie zasad recyklingu w codziennym życiu. Wspólnie pragniemy powstrzymać postępujące procesy degradacji środowiska, dlatego też wszyscy powinniśmy przestrzegać zasad recyklingu i w odpowiedni sposób segregować odpady. Stworzone przez nas eko-kolorowanki z łamigłówkami, mają na celu w przystępny sposób, przekazywać dzieciom wiedzę z zakresu recyklingu oraz segregacji odpadów. Kolorowanki zawierają informacje również dla dorosłych, takie jak eko-porady, czy wskazówki dotyczące segregacji.

 

 

 


Ekologiczne warsztaty

W obecnych czasach kluczowe jest kształtowanie proekologicznych nawyków wśród dzieci. W ramach kampanii edukacyjnych wielokrotnie przeprowadziliśmy warsztaty oraz szkolenia, których prelegentami byli:

  • Centrum Edukacyjne Ekolandia.edu - Kornelia Cypryjańska-Perucka
  • IDIOM - Renata Kucharska.

Podczas szkoleń popularyzowaliśmy tematykę ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz ZERO WASTE. We współpracy z naszymi prelegentami przeprowadziliśmy m.in.:

  • Warsztaty ekologiczne dla uczniów klas 1-4 pt. „Segreguję, nie marnuję". Podczas warsztatów dzieci wzięły udział w prelekcji z edukatorką ekologiczną, rozwiązały wspólnie z prowadzącą eko-zagadki, zapoznały się z filmem edukacyjny „Zero waste - o co chodzi" oraz zainspirowały się pomysłami dotyczącymi segregacji odpadów.
  • Warsztaty ekologiczne o tematyce segregacji odpadów i recyklingu dla dzieci i młodzieży. Wiedza zebrana podczas warsztatów została dodatkowo ugruntowana poprzez kreatywne zabawy tj.: malowanie ekotoreb, gry ekologiczne z nakrętek, eko-memory „praktyczne sposoby na ochronę powietrza”, eko-zagadki, quizy, krzyżówki oraz łamigłówki logiczne.
  • Warsztaty ekologiczne dla przedszkolaków, uczniów oraz studentów o tematyce ekologicznej.
  • Warsztaty ekologiczne w Karpaczu dla dzieci wraz z animacjami oraz pokazem iluzjonisty pn. „Magiczna zabawa ekologiczna".
  • Warsztaty ekologiczne „Stwórzmy razem eko-stroik świąteczny”. Zajęcia zostały zorganizowane w myśl idei gospodarki o obiegu zamkniętym.
  • Eco Christmas English Workshop dla dzieci o tematyce ZERO WASTE.

Edukacyjne książeczki

W ramach działalności programu kampanii edukacyjnych „Kosmiczna Segreg-akcja!" zakończyliśmy prace nad IV edycją książeczek edukacyjnych dla dzieci autorstwa Pani Jolanty Hordeckiej - Wieczorek w wersji polsko-ukraińskiej. Podjęliśmy się wyjątkowego zadania, które wymagało przełożenia poezji w taki sposób, by zachowała swoją artystyczną i estetyczną wartość. Najnowsza książeczka została przetłumaczona z języka polskiego na ukraiński przez tłumacza literatury ukraińskiej, który specjalizuje się w tłumaczeniach wierszy i utworów poetyckich. W najnowszej edycji bajeczki opublikowaliśmy informacje dotyczące zasady 5R – „ZERO WASTE czyli jak ograniczać odpady” oraz niesamowite ilustracje stworzone przez uczniów ze szkół. Książeczki w wersji polsko-ukraińskiej już wkrótce trafią na półki bibliotek oraz zostaną dostarczone do szkół i przedszkoli.


Nowe trendy w edukacji ekologicznej

Postawy ekologiczne warto kształtować już od najmłodszych lat, dlatego tak ważna jest rola nauczycieli, którzy nie tylko przekazują wiedzę najmłodszym, ale również pragną zachęcać dzieci do podejmowania ekologicznych działań.

W związku obowiązkiem przeprowadzania kampanii edukacyjnych, zorganizowaliśmy warsztaty z edukacji ekologicznej pt. „Nowe trendy w edukacji ekologicznej" w Ostrowie Wielkopolskim. Prelegentem szkolenia była Pani Kornelia Cypryjańska – Perucka, ekspertka ds. edukacji ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu, właścicielka Centrum Edukacyjnego Ekolandia.edu, pasjonatka ochrony środowiska oraz coach biznesu. Szkolenie skierowane było do edukatorów, nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Podczas szkolenia przedstawiliśmy nowe pomysły na ekoedukację, pokazaliśmy inspirujące kąciki recyklingowe, przekazaliśmy gotowe scenariusze na ekolekcje oraz zachęciliśmy do udziału w ciekawych eko – akcjach. Dzięki naszemu szkoleniu uczestnicy dowiedzieli się jak zachęcić dzieci do segregowania odpadów i do ograniczenia ich powstawania.


Szkolenie środowiskowe

W ramach kampanii edukacyjnych przeprowadziliśmy szkolenie pt. „Aktualnie uwarunkowania prawne w obszarze ochrony środowiska z punktu widzenia podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, organizacji odzysku opakowań, a także zbierających i przetwarzających odpady”, które odbyło się w dniach 24-26.11.2022 r. w hotelu Sandra Spa w Karpaczu.

Szkolenie przeprowadzono w formule pozwalającej na efektywne zdobycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie uwarunkowań prawnych w obszarze ochrony środowiska. Wydarzenie skierowane było do przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, organizacji odzysku opakowań oraz zbierających i przetwarzających odpady, a także osoby otwarte na samorozwój w zakresie ochrony środowiska. Uczestnicy wzięli udziału w konferencji oraz w warsztatach pn. „Ekologicznie znaczy logicznie” , „Bądź świadomym konsumentem”. Prelegentami szkolenia byli: Pan Mikołaj Maśliński, Pani Małgorzata Tomczak oraz Pani Kornelia Cypryjańska – Perucka. Podczas szkolenia odbył się również personalizowany pokaz iluzjonisty - Hatman Show z elementami edukacji ekologicznej.

Szkolenie pozwoliło nam poruszyć nurtujące kwestie, przeprowadzić inspirujące dyskusje oraz wymienić się z uczestnikami cennymi doświadczeniami. Ponadto uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowymi, e-book oraz propozycje książek na temat ochrony środowiska. Wierzymy, że wspólnie będziemy podejmować działania, zmierzające do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko na podstawie wiedzy zebranej podczas naszego szkolenia.


Eko-kalendarze

Jednym z priorytetów w działaniu naszej spółki jest umożliwienie rozwoju przedsiębiorstw z zakresu prawa ochrony środowiska związanych z prowadzeniem działalności oraz funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy, których działalność wiąże się z oddziaływaniem na środowisko, zobowiązani są do złożenia raportów oraz sprawozdań z zakresu swojej działalności. Ponadto zobligowani są do ponoszenia opłat środowiskowych tj.: opłaty recyklingowe oraz opłaty za wpis do BDO. W ramach działań edukacyjnych wydaliśmy Eko-kalendarze dla przedsiębiorców, w których uwzględnione zostały najważniejsze obowiązki przedsiębiorców przy rozliczeniach niektórych opłat środowiskowych oraz zasada 5R – „ZERO WASTE czyli jak ograniczać odpady”. Dodatkowo opracowaliśmy rozbudowany projekt Eko-kalendarza w wersji elektronicznej dla klientów Reeko, w którym rozszerzono zakres najważniejszych obowiązków środowiskowych.

 

 

 

 


Zapoznaj się ze wszystkimi podjętymi przez nas działaniami w 2022 roku z zakresu edukacji ekologicznej, klikając poniżej.

ZOBACZ RAPORT