Działamy na krajowym rynku nieprzerwanie od 2005 roku. W tym czasie zdobyliśmy doświadczenie w branży gospodarki odpadami oraz zaufanie wielu firm, które nawiązały z nami współpracę. Priorytetami w działaniu naszej spółki są uczciwość, rzetelność i pełne zaangażowanie w realizację powierzonych obowiązków, co w połączeniu z naszym doświadczeniem i bogatą ofertą usług daje możliwość nawiązania korzystnej współpracy na lata.
Od 2009 r. Reeko Organizacja Odzysku Opakowań S.A. jest członkiem Stowarzyszenia Grupa Polskich Przedsiębiorców Ekologia, które zrzesza przedsiębiorców z branży recyklingu i gospodarki odpadami. We współpracy ze Stowarzyszeniem GPP Ekologia budujemy i kształtujemy świadomość ekologiczną, w tym świadomość przedsiębiorców będących wytwórcami odpadów w zakresie ciążących na nich ustawowych obowiązków w tej dziedzinie.
Edukacja w zakresie ochrony środowiska z uwzględnieniem gospodarki odpadami jest dziedziną, która jest szczególnie ważna w kształtowaniu proekologicznych nawyków wśród naszego społeczeństwa. Stawiamy przed sobą ambitne zadanie zintegrowania środowiska, reprezentowania go i wspólnego rozwiązywania żywotnych problemów związanych z branżą gospodarowania odpadami i ochroną środowiska poprzez aktywne przekazywanie wiedzy zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
W ramach kampanii edukacyjnej, której głównym zadaniem jest spopularyzowanie tematu segregacji odpadów oraz dbania o środowisko wśród dzieci i młodzieży, kontynuowaliśmy działania z poprzednich lat. Nowa wersja kolorowanek ruszyła do druku jeszcze w marcu 2022 roku, wówczas wydaliśmy ją w ilości 1000 sztuk. Przedsięwzięcie podyktowane było sytuacją, jaka ma miejsce u naszego sąsiada – Ukrainy, a tym samym zwiększeniem ilości osób, głównie obywateli Ukrainy, przebywających obecnie w Polsce.
Naszym celem jest zwiększenie świadomości ekologicznej i spopularyzowanie tematu segregacji odpadów oraz dbania o środowisko również wśród dzieci z Ukrainy. Wersja dwujęzyczna powstała na potrzeby najmłodszych, którzy aktualnie przebywają w Polsce i komunikują się w języku ukraińskim. Dzięki naszej inicjatywie wierzymy, że poprzez kreatywną zabawę, a zwłaszcza „kolorową” naukę wyrobimy poprawne nawyki, które później zostaną przeniesione na kolejne pokolenia, a wiedza o środowisku zostanie ugruntowana i wykorzystana w praktyce.
Głównym celem Światowego Dnia Recyklingu jest uświadomienie społeczeństwu znaczenia recyklingu w obecnych czasach oraz zadbanie o dobro planety. Globalny Dzień Recyklingu ma jedno ważne zadanie – pokazać ludziom, jak istotne jest stosowanie zasad recyklingu w codziennym życiu. Wspólnie pragniemy powstrzymać postępujące procesy degradacji środowiska, dlatego też wszyscy powinniśmy przestrzegać zasad recyklingu i w odpowiedni sposób segregować odpady. Stworzone przez nas eko-kolorowanki z łamigłówkami, mają na celu w przystępny sposób, przekazywać dzieciom wiedzę z zakresu recyklingu oraz segregacji odpadów. Kolorowanki zawierają informacje również dla dorosłych, takie jak eko-porady, czy wskazówki dotyczące segregacji.
W obecnych czasach kluczowe jest kształtowanie proekologicznych nawyków wśród dzieci. W ramach kampanii edukacyjnych wielokrotnie przeprowadziliśmy warsztaty oraz szkolenia, których prelegentami byli:
Podczas szkoleń popularyzowaliśmy tematykę ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz ZERO WASTE. We współpracy z naszymi prelegentami przeprowadziliśmy m.in.:
W ramach działalności programu kampanii edukacyjnych „Kosmiczna Segreg-akcja!" zakończyliśmy prace nad IV edycją książeczek edukacyjnych dla dzieci autorstwa Pani Jolanty Hordeckiej - Wieczorek w wersji polsko-ukraińskiej. Podjęliśmy się wyjątkowego zadania, które wymagało przełożenia poezji w taki sposób, by zachowała swoją artystyczną i estetyczną wartość. Najnowsza książeczka została przetłumaczona z języka polskiego na ukraiński przez tłumacza literatury ukraińskiej, który specjalizuje się w tłumaczeniach wierszy i utworów poetyckich. W najnowszej edycji bajeczki opublikowaliśmy informacje dotyczące zasady 5R – „ZERO WASTE czyli jak ograniczać odpady” oraz niesamowite ilustracje stworzone przez uczniów ze szkół. Książeczki w wersji polsko-ukraińskiej już wkrótce trafią na półki bibliotek oraz zostaną dostarczone do szkół i przedszkoli.
Postawy ekologiczne warto kształtować już od najmłodszych lat, dlatego tak ważna jest rola nauczycieli, którzy nie tylko przekazują wiedzę najmłodszym, ale również pragną zachęcać dzieci do podejmowania ekologicznych działań.
W związku obowiązkiem przeprowadzania kampanii edukacyjnych, zorganizowaliśmy warsztaty z edukacji ekologicznej pt. „Nowe trendy w edukacji ekologicznej" w Ostrowie Wielkopolskim. Prelegentem szkolenia była Pani Kornelia Cypryjańska – Perucka, ekspertka ds. edukacji ekologicznej i społecznej odpowiedzialności biznesu, właścicielka Centrum Edukacyjnego Ekolandia.edu, pasjonatka ochrony środowiska oraz coach biznesu. Szkolenie skierowane było do edukatorów, nauczycieli przedszkolnych i szkolnych. Podczas szkolenia przedstawiliśmy nowe pomysły na ekoedukację, pokazaliśmy inspirujące kąciki recyklingowe, przekazaliśmy gotowe scenariusze na ekolekcje oraz zachęciliśmy do udziału w ciekawych eko – akcjach. Dzięki naszemu szkoleniu uczestnicy dowiedzieli się jak zachęcić dzieci do segregowania odpadów i do ograniczenia ich powstawania.
W ramach kampanii edukacyjnych przeprowadziliśmy szkolenie pt. „Aktualnie uwarunkowania prawne w obszarze ochrony środowiska z punktu widzenia podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, organizacji odzysku opakowań, a także zbierających i przetwarzających odpady”, które odbyło się w dniach 24-26.11.2022 r. w hotelu Sandra Spa w Karpaczu.
Szkolenie przeprowadzono w formule pozwalającej na efektywne zdobycie wiedzy oraz umiejętności w zakresie uwarunkowań prawnych w obszarze ochrony środowiska. Wydarzenie skierowane było do przedsiębiorców wprowadzających produkty w opakowaniach, organizacji odzysku opakowań oraz zbierających i przetwarzających odpady, a także osoby otwarte na samorozwój w zakresie ochrony środowiska. Uczestnicy wzięli udziału w konferencji oraz w warsztatach pn. „Ekologicznie znaczy logicznie” , „Bądź świadomym konsumentem”. Prelegentami szkolenia byli: Pan Mikołaj Maśliński, Pani Małgorzata Tomczak oraz Pani Kornelia Cypryjańska – Perucka. Podczas szkolenia odbył się również personalizowany pokaz iluzjonisty - Hatman Show z elementami edukacji ekologicznej.
Szkolenie pozwoliło nam poruszyć nurtujące kwestie, przeprowadzić inspirujące dyskusje oraz wymienić się z uczestnikami cennymi doświadczeniami. Ponadto uczestnicy otrzymali materiały szkoleniowymi, e-book oraz propozycje książek na temat ochrony środowiska. Wierzymy, że wspólnie będziemy podejmować działania, zmierzające do minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko na podstawie wiedzy zebranej podczas naszego szkolenia.
Jednym z priorytetów w działaniu naszej spółki jest umożliwienie rozwoju przedsiębiorstw z zakresu prawa ochrony środowiska związanych z prowadzeniem działalności oraz funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy, których działalność wiąże się z oddziaływaniem na środowisko, zobowiązani są do złożenia raportów oraz sprawozdań z zakresu swojej działalności. Ponadto zobligowani są do ponoszenia opłat środowiskowych tj.: opłaty recyklingowe oraz opłaty za wpis do BDO. W ramach działań edukacyjnych wydaliśmy Eko-kalendarze dla przedsiębiorców, w których uwzględnione zostały najważniejsze obowiązki przedsiębiorców przy rozliczeniach niektórych opłat środowiskowych oraz zasada 5R – „ZERO WASTE czyli jak ograniczać odpady”. Dodatkowo opracowaliśmy rozbudowany projekt Eko-kalendarza w wersji elektronicznej dla klientów Reeko, w którym rozszerzono zakres najważniejszych obowiązków środowiskowych.