Edukacja 2021

Kampania edukacyjna

2021 r.

Przedstawiamy działania kolejnej edycji edukacji ekologicznej, która została przeprowadzona przy współpracy ze Stowarzyszeniem GPP Ekologia. Wszystkie kampanie mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, a głównie wśród dzieci i młodzieży.

 

Eko - kolorowanka

W roku 2021 w ramach kampanii edukacyjnej, której głównym zadaniem jest spopularyzowanie tematu segregacji odpadów oraz dbania o środowisko wśród dzieci i młodzieży, kontynuowaliśmy działania z poprzednich lat. Przypomnijmy, że  podczas ostatnich działań wydaliśmy trzy edycje  książeczki „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku” znanej pisarki Pani Jolanty Horodeckiej-Wieczorek, natomiast w 2021 roku przygotowaliśmy nowy projekt graficzny w postaci Eko-kolorowanki ze zbiorem łamigłówek oraz eko- poradami dla dzieci i rodziców. Kolorowanka została wydana w ilości 2 tys. egzemplarzy.

Jest ona skierowana głównie do dzieci w wieku od 4 do 10 lat, a co najważniejsze ma na celu w czytelny i łatwy do przyswojenia sposób przekazać wiedzę z zakresu ochrony środowiska oraz poprawnej  gospodarki odpadami. Nie po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na edukację najmłodszych, ponieważ przekonani jesteśmy o tym, że ta docelowa grupa sprawnie wyrobi w sobie dobre nawyki ekologiczne tj. poprawną segregację śmieci, wybieranie opakowań wielokrotnego użytku, czy też oszczędzanie surowców. Główne założenie przedsięwzięcia, to świadome młode pokolenie, które wie, jakie zagrożenia skutkują brakiem odpowiedniej segregacji oraz zdaje sobie sprawę, jakie są zalety recyklingu i odzysku odpadów.

Poniżej przedstawiamy okładkę i kilka ilustracji naszej Eko-kolorowanki.

 

432

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maskotka Kosmitka – prace projektowe

 

Pozostając w temacie edukacji ekologicznej wśród najmłodszych, rozpoczęliśmy również pracę nad maskotką Kosmitka - postacią występującą we wcześniej wydanych książeczkach z bajką „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku” Pani Jolanty Horodeckiej – Wieczorek oraz w naszej kolorowance. Kosmiczny strażnik ochrony środowiska od lat jest kojarzony z prawidłowym postępowaniem z odpadami. Opatrzony będzie kodem QR, który docelowo ma za zadanie kierować do witryny internetowej, m.in. na której będzie możliwość pobrania wersji elektronicznej Eko-kolorowanki do samodzielnego druku.

 

 

 

IMG_6699

Konkurs

Jednym z kolejnych działań, jakie podjęliśmy w ramach kampanii edukacyjnych, było zorganizowanie konkursu mikołajkowego na nowe hasło ekologiczne. Odsłona konkursu miała  miejsce na naszym fanpage'u na Facebooku. Uczestnicy, którzy zaproponowali najbardziej rozchwytywane, a tym samym „polubione” hasła, otrzymywali zestawy nagród składające się z:  Eko-kolorowanki i torby polipropylenowej „Kosmiczna Segreg-Akcja” z Kosmitkiem oraz książeczki z bajką „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku” autorstwa Jolanty Horodeckiej  –   Wieczorek.

 

 

 

 

 

Ekologiczne warsztaty, prelekcje, zajęcia

W 2021 roku zorganizowaliśmy wiele warsztatów, prelekcji i zajęć o tematyce ekologicznej. Dzięki nim dzieci i młodzież mogły poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie ochrony środowiska, m.in.:

  • współfinansowaliśmy warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży, prowadzone przez Centrum Edukacyjne  Ekoloandia:
    • najmłodsi mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacji ekologicznej, gdzie poruszane były tematy takie jak zatroszczyć się o środowisko w swoim domu i szkole oraz jak prawidłowo segregować odpady. Dzieci dowiedziały się również co mogą zrobić, aby zatroszczyć się o Ziemię i zostać eko-bohaterami;
    • dla młodzieży zostały zorganizowane warsztaty edukacji recyklingowej, ze szczególnym akcentem na edukację w zakresie segregacji i odzysku odpadów. Podczas tego szkolenia poruszone były tematy m. in. mity związane z segregacją odpadów, gdzie szukać informacji dotyczących prawidłowej zbiórki odpadów komunalnych, czym jest projekt “5 za segregację”, czym są kąciki recyklingowe, a ponadto zostały przedstawione ciekawe EKO porady, inspiracje oraz pomysły na segregację. W przystępny dla każdej grupy wiekowej sposób przedstawione zostały podstawy recyklingu.

 

Mamy nadzieję, że dzięki tym warsztatom przyczyniliśmy się do tego, aby Ziemia była czystszym miejscem do życia. Poniżej kilka zdjęć z wspomnianych powyżej warsztatów dla dzieci i młodzieży.

  • ponadto w jednej ze szkół podstawowych odbyły się warsztaty o tematyce ekologicznej pt. "Kosmiczna Segreg-Akcja". Dzieci dowiedziały się, że to od nich zależy, jak będzie wyglądała Ziemia za 30 lat, dodatkowo zostały poruszone m.in. takie zagadnienia jak - co to jest recykling i w jaki sposób dbać o naszą planetę. Podczas wielu zabaw najmłodsi ćwiczyli, jak należy segregować odpady. Na zakończenie każdy mógł się wcielić w postać Kosmitka, który jest naszą eko-wizytówką i pomaga dbać o naszą planetę;

 

18.06

  • na naszej stronie internetowej: https://www.reeko.pl/eko-zajecia-dla-szkol oraz na Facebooku zamieszczona została informacja o możliwości udostępniania placówkom oświaty materiałów do przeprowadzenia zajęć ekologicznych. Jeżeli dana placówka wyrazi zainteresowanie naszymi zajęciami, przesyłamy komplet przygotowanych materiałów elektronicznych, które w łatwy i przystępny sposób pomogą nauczycielom przeprowadzić eko-zajęcia dla najmłodszych. W skład materiałów wchodzą pomoce dydaktyczne do przeprowadzenia zajęć, takie jak: scenariusz prelekcji w wersji polskiej i angielskiej, linki do eko-filmików, książeczka autorstwa Jolanty Horodeckiej – Wieczorek, kolorowanka z bohaterem książeczek o Kosmitku, a także materiały do zorganizowania zajęć online - w przypadku gdy placówka przeszła na nauczanie zdalne. Co najważniejsze, że nasze eko-zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, dlatego też materiały do zajęć ekologicznych trafiły do dużej liczby placówek.

 

 

Co więcej …

Zamówiliśmy i rozdawaliśmy gadżety, które mają na celu szerzenie i spopularyzowanie tematyki segregacji odpadów oraz dbania o środowisko. Wybrane posiadają hasła proekologiczne. Pośród gadżetów znajdziemy m.in.:

  1. Eko-torby z hasłem „Kosmiczna Segreg-Akcja”;
  2. Długopisy z hasłem „Po jedenaste - segreguj!”;
  3. Notesy z hasłem „Po 11-ste segreguj! Czyste opakowania z papieru i tektury, kartony, czy papier biurowy wrzuć do pojemnika w kolorze niebieskim!”;
  4. Butelki z filtrem węglowym do wielokrotnego użytku;
  5. Worki bawełniane do przechowywania pieczywa;
  6. Worki bawełniane na owoce i warzywa;
  7. Power bank o pojemności 8000mAh wykonany z drewna bambusowego;
  8. Drewniane kredki;
  9. Pudełka na lunch do przechowywania i przenoszenia posiłków wykonane z włókna bambusowego;

 

A na koniec nasze pozostałe działania…

W związku z obecnie trwającymi zmianami, m.in. w ustawie o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, mającymi na celu dostosowanie się naszych przepisów do kryteriów unijnych, uczestniczyliśmy w szeregu dodatkowych działań, które z całą pewnością przyczyniły się do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa:

  • zorganizowaliśmy konferencję w Polkowicach, na której poruszyliśmy temat zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadami oraz prawa ochrony środowiska pt.: „Gospodarka odpadami – obecny stan prawny”;
  • na bieżąco w mediach społecznościowych udostępnialiśmy i rozpowszechnialiśmy informacje o przeprowadzonych kampaniach edukacyjnych oraz aktualnych wiadomościach o środowisku.

Poniżej klika linków do wybranych postów znajdujących się na naszym Facebook: