Edukacja 2020

Kampania edukacyjna

2020 r.

Przedstawiamy działania kolejnej edycji edukacji ekologicznej, która została przeprowadzona przy współpracy ze Stowarzyszeniem GPP Ekologia. Wszystkie działania mają na celu zwiększenia świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, a głównie wśród dzieci i młodzieży.

Książeczka

W roku 2020 w ramach usług edukacyjnych, których zadaniem jest spopularyzowanie tematu segregacji śmieci oraz dbania o środowisko naturalne, kontynuowaliśmy współpracę ze znaną pisarką, Panią Jolantą Horodecką-Wieczorek. Przeprowadziliśmy wspólnie konkurs na ilustracje i wydaliśmy w 2 000 egzemplarzach III edycję książeczki „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku” o tematyce ekologicznej z ilustracjami wykonanymi przez dzieci. Dzieci biorące udział w konkursie otrzymały także CENNE NAGRODY - laureatom zostały wręczone m.in. vouchery na zajęcia z języka angielskiego. Poniżej przedstawiamy okładkę i kilka ilustracji nowej edycji książeczki.

 

 

Filmiki

Wypuściliśmy także serię filmików, w których Pani Jolanta Horodecka-Wieczorek, autorka literatury fantastycznej dla młodzieży i dorosłych, czyta swoje bajki. Na naszym Facebooku znajdziemy m.in. dwie części o Kosmitku: „O kosmicznym ludku w babcinym ogródku” i "O Kosmicznym ludku w babcinym ogródku, Podróż po orbicie Ziemi", a także „Bajeczka o lisku i jaszczurce” oraz „Bajeczka o dwóch przyjaciołach”. 
Dotychczas naszą książeczkę o Kosmitku o tematyce ekologicznej prezentowaliśmy na prelekcjach, które odbywały się w szkołach i przedszkolach, również z udziałem Pani pisarki. Natomiast ze względu na panującą pandemię, nie mogliśmy spotykać się osobiście z dziećmi, dlatego podjęliśmy decyzję o nagraniu ww. bajek i udostępnieniu ich. Dzieci w ten sposób mogą w każdym momencie wrócić do nich i wysłuchać czytanych osobiście przez Pisarkę Jolantę Horodecką-Wieczorek. Wszystkie bajeczki dla dzieci są BEZ PRZEMOCY, jak sama autorka mówiła „To tylko dlatego, żebyście spokojnie mogli sypiać w nocy”.

BAJKA - O kosmicznym ludku w babcinym ogródku - kliknij

 

BAJKA - O Kosmicznym ludku w babcinym ogródku, Podróż po orbicie Ziemi - kliknij

 

BAJECZKA o lisku i jaszczurce - kliknij                      BAJECZKA o dwóch przyjaciołach - kliknij

 

Co więcej …

Stworzyliśmy również filmiki w zakresie edukacji ekologicznej, które promują zachowania pro-ekologiczne wśród społeczeństwa oraz przedsiębiorców. Mają one za zadanie pokazać między innymi pozytywne skutki segregacji śmieci, korzystania z toreb wielorazowych, ograniczyć zużycie plastiku, zastąpienia tradycyjnych gazet papierowych elektronicznymi, używania pojemników wielorazowego użytku oraz ograniczania używania słomek.

Polecamy obejrzeć filmik na temat ZERO WASTE – jak możemy śmiecić mniej! To nowy styl życia, który sprowadza się do stosowania określonych zasad tzw. 5R:

  • odmawiaj (refuse),
  • ograniczaj (reduce),
  • wykorzystaj ponownie (reuse),
  • recyklinguj (recycle),
  • kompostuj (rot).

Ponad to - Jakim być przedsiębiorcą? My zdecydowanie polecamy bycie EKO, a każda mała zmiana przybliża nas do tego! ♻️

FILMIK ZERO WASTE - kliknij

 

FILMIK Jakim być przedsiębiorcą? - kliknij

 

Materiały edukacyjne

Przygotowaliśmy elektroniczne materiały do eko-zajęć dla dzieci. W skład nich wchodziły pomoce dydaktyczne do przeprowadzenia zajęć czyli scenariusz prelekcji w wersji polskiej i angielskiej, , linki do eko-filmików, książeczka autorstwa Jolanty Horodeckiej-Wieczorek, kolorowanka z bohaterem książeczek o Kosmitku, a także materiały do zorganizowania zajęć online - w przypadku kiedy placówka przeszła na nauczanie zdalne. Załączniki miały pomóc w przeprowadzeniu eko-zajęć o tematyce ekologicznej.

Na naszej stronie internetowej: www.reeko.pl/-eko---zajecia-dla-szkol oraz facebooku zamieściliśmy informację o możliwości udostępnienia tych materiałów do przeprowadzenia warsztatów chętnym placówkom oświaty. Do trzech pierwszych zainteresowanych placówek zostały rozesłanie wraz z książeczkami gadżety reklamowe dla dzieci m.in. domino, jenga, słomki wielokrotnego użytku, drewniany labirynt oraz pojemniki termiczne na żywność.

Eko-zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, w związku z czym materiały zostały przesłane do wielu placówek. Załączamy również zdjęcia z prelekcji w jednym z przedszkoli.

 

Eko-Plandeka

Dofinansowaliśmy zakup nowych plandek edukacyjnych dla firm zajmujących się gospodarką odpadami. Auta jeżdżą po całej Polsce i promują hasła mające za zadanie zachęcić do ograniczenia produkcji odpadów.

Pojawia się na nich m. in.: „Zero Waste – Jak ograniczyć odpady?” oraz „Sprzątamy świat dla Ciebie! Twoje odpady… naszym problemem…”

Poniżej grafika, która została zaprojektowana m.in. na powyższą akcję ekologiczną.

A na koniec…

Pozostałe działania

W związku z częstymi zmianami w prawie, chcemy pomagać przedsiębiorcom zrozumieć przepisy jak i włączamy się w rozmowy odnośnie projektów wielu zmian tak, żeby były one zarówno dobre dla środowiska oraz zrozumiałe i możliwie najbardziej uproszczone dla przedsiębiorców.