Ustawa implementująca Dyrektywę SUP podpisana przez Prezydenta.

Ustawa implementująca Dyrektywę SUP podpisana przez Prezydenta 

W dniu 27.04.2023r. Prezydent podpisał tzw. Ustawę Plastikową, która wdraża w Polsce przepisy Dyrektywy Single-Use Plastic (SUP).

Wśród głównych zmian można wskazać m.in.:

  •  zakaz stosowania niektórych opakowań i produktów z plastiku (np. plastikowych sztućców, talerzy, patyczków higienicznych, styropianowych kubków i opakowań na żywność),
  • dodatkowe obowiązki ewidencyjne i sprawozdawcze związane z dystrybucją opakowań zawierających plastik,
  • obowiązek użycia surowców wtórnych (recyklatu) w butelkach PET do 3 litrów,
  • nowe opłaty, które będą pobierane od konsumentów i niektórych przedsiębiorców,
  • konieczność uzyskania/aktualizacji wpisu w systemie BDO dla podmiotów wprowadzających produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, oferujących opakowania i kubki objęte opłatą.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkami, m.in.: z dniem 1 lipca 2024 wejdą w życie przepisy dotyczące zapewnienia dostępności opakowań alternatywnych oraz obowiązku wprowadzenia do obrotu napojów w jednorazowych butelkach z tworzyw sztucznych wraz z przymocowaniem na stałe do tych butelek zakrętek i wieczek.

O terminach szkoleń związanych z nadchodzącymi zmianami wynikającymi z Ustawy Plastikowej „Single-Use Plastic” będziemy informować na bieżąco poprzez naszego Facebook’a, w związku z czym zachęcamy do polubienia i śledzenia naszej strony!